Największe atrakcje Pragi

Witaj!!! :-) Czy hasło „atrakcje Pragi” Cię tutaj przyciągnęło?

Dobrze trafiłeś. Przygotowałam dla Ciebie duuużo informacji na temat czeskiej stolicy. Pracowałam nad tym artykułem… 3,5 miesiąca. Nie narzekam, tylko stwierdzam fakt :-)

Stworzyłam mapkę centrum Pragi, którą znajdziesz poniżej. Wyszczególniłam na niej miejsca do zobaczenia.

Post jest bardzo długi, dlatego kilka ogłoszeń na początek:

  1. Mapka podzielona jest na 4 części – najpierw omawiam główne atrakcje części 1, a potem kolejno: 2, 3 i 4.
  2. W samym artykule nie opisuję wszystkich wymienionych miejsc.
  3. Artykuł podzielony jest na 4 takie same części. Każda z części wygląda tak:
    • mapka,
    • krótki opis co znajdziemy na danym obszarze,
    • rozwinięcie, czyli opis niektórych miejsc wraz ze zdjęciami.

 

ATRAKCJE PRAGI – CZĘŚĆ 1

Ten obszar obejmuje okolice Rynku Staromiejskiego (nr 1), czyli serca Pragi. Na Rynku Staromiejskim zobaczymy Ratusz (2), kościół Marii Panny przed Tynem (3). Tuż za nim znajduje się Týnský dvůr – warto tu wstąpić choć na chwilę.

Idąc na wschód, ulicą Celetną (7), dojdziemy do Bramy Prochowej (6) i Miejskiego Domu Reprezentacyjnego (5). Znaleźliśmy się na Placu Republiki (8). Idąc w stronę Wełtawy, ulicą Na příkopě (11), dojdziemy do Placu Wacława (14). Chwila odpoczynku w Ogrodzie Franciszkanów (15) i idziemy dalej! Tuż nad rzeką znajdziemy gmach Teatru Narodowego (17). Pokluczmy troszkę po starówce. Dojdziemy do Kaplicy Betlejemskiej (18).

Stamtąd możemy już iść na Most Karola (22) zahaczając o ul. Karlovą (19), Klementinum (20) i Plac Krzyżowców (21).

 

1. Rynek Staromiejski

Rynek jest prawie zawsze przepełniony turystami. Prawie. Bo o 6-7 rano nie! To jeden z nielicznych momentów, kiedy warto tu się zjawić. Najbardziej charakterystyczne praskie miejsce całe Twoje :-)

To tutaj mieści się: pomnik Jana Husa, kościoły: św. Mikołaja oraz Najświętszej Panny Marii przed Tynem oraz oczywiście Ratusz Staromiejski z Orlojem czyli zegarem astronomicznym.

>>> Więcej o Rynku Staromiejskim możesz przeczytać TUTAJ.

 

2. Ratusz

Ratusz Staromiejski (Staroměstská radnice) wzniesiony został w 1338 r. Przez wieki dołączano do niego budynki i obecnie znajduje się ich 5.

Wieża zegarowa powstała w 1410 r. (możemy na nią wejść/wjechać i podziwiać panoramę miasta), a Zegar Orloj zainstalowano w 1572 r. To tutaj codziennie o pełnej godzinie zbierają się turyści by popatrzeć na przedstawienie XV-wiecznych figurek.

 

3. Kościół Marii Panny przed Tynem (Kostel Matky Boží před Týnem)

To druga dominanta na rynku. Gotycka budowla góruje we wschodniej części placu. Świątynia powstawała długo, bo aż przez 2 wieki (XIV i XV), z tego powodu nie można określić jednego twórcy obiektu. Największy wpływ na kształt kościoła miał Mateusz z Arrasu oraz Peter Parler (obaj pracowali również nad architekturą katedry św. Wita).

 

4. Týnský dvůr (Ungelt)

We wczesnym średniowieczu był to ogrodzony kupiecki dwór (słowo týn oznacza ogrodzony teren). Od XI w. był to główny ośrodek międzynarodowego handlu; wszyscy cudzoziemcy, którzy przyjeżdżali do Pragi, gromadzili się właśnie tutaj. Dwór był odseparowany od reszty miasta fosą i murem. Znajdowały się tu: magazyny, stajnie, miejsca noclegowe dla kupców, szpital, mały kościół.

Miejsce jest dość ukryte. Ale dasz radę!

 

5. Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům)

To jeden z ważniejszych budynków w Czechach. Właśnie tutaj, po zakończeniu I wojny światowej i rozpadzie Austro-Węgier, 28 października 1918 r. ogłoszono niepodległość państwa Czechosłowackiego. Obecní dům jest budynkiem secesyjnym, powstawał w latach 1905-1912. Był on nie tylko reprezentacyjnym budynkiem pod względem architektonicznym, ale również technicznym. Zainstalowano tu 28 elektrycznych i hydraulicznych wind, centralny odkurzacz i największe elektryczne organy w kraju.

Budynek na pierwszy rzut oka może troszkę drażnić, jego centralna część działa niejako jak „antynarożnik” (jest wklęsła), ale daj mu szansę. Przyjrzyj mu się z bliska. Zachwyć się secesyjnymi detalami! Zajrzyj też do środka, znajdują się tu m.in. restauracja, sala koncertowa. Do tej drugiej trzeba kupić bilet, ale restauracja jest oczywiście ogólnodostępna :)

>>> Więcej o Miejskim Domu Reprezentacyjnym możesz przeczytać TUTAJ.

 

6. Brama Prochowa (Prašná brána)

Prašná brána była częścią średniowiecznych murów miejskich, które obejmowały całe Stare Miasto. Zbudowana w 1475 r. w stylu gotyckim. Nazwa „prochowa” powstała w XVII w., gdy przechowywano w niej proch strzelniczy. Dzisiejszy wygląd bramy pochodzi z lat 1875-76 (restaurowana przez Josefa Mockera). Bramę zdobią rzeźby czeskich króli.

Uwielbiam połączenie delikatnego, secesyjnego Miejskiego Domu z neogotycką, ciemną jak węgiel, Bramą Prochową.

 

7. ul. Celetná

Deptak. Jedna z ważniejszych ulic w Pradze prowadząca od Bramy Prochowej na Rynek Staromiejski, liczy ok 400 m długości. Dość mocno przepełniona turystami, ale warto się przejść, zadrzeć głowę do góry i pooglądać kamienice.

Od Bramy Prochowej, przez ul. Celetną, przechodziła tzw. Droga Królewska (droga, którą przemierzali przyszli czescy królowie w drodze na koronację).

 

14. Plac Wacława (Václavské náměstí)

Potocznie nazywany Wacławiakiem (Václavák). Jest jednym z najbardziej odwiedzanych miejsc w Pradze. Plac był ważnym miejscem historycznych wydarzeń (m.in. w 1969 roku Jan Palach dokonał tutaj aktu samospalenia). Nazwa placu pochodzi od św. Wacława I (patrona Czech i Pragi).

Plac jest bardzo duży, długi i szeroki, a wzdłuż niego znajdziemy dużo reprezentacyjnych kamienic. Plac wieńczy gmach Muzeum Narodowego, przed którym stoi pomnik konny św. Wacława.

>>> Więcej o Placu Wacława możesz przeczytać TUTAJ.

 

15. Ogród Franciszkanów (Františkánská zahrada)

To barokowy ogród w stylu francuskim (osie, symetria, alejki, drzewka i krzewy równo przycinane), w środku którego znajdziemy ogrodzony niskim płotkiem ziołowy ogródek z małym pawilonikiem. Na północy ogrodu znajduje się plac zabaw, czyli dětské hřiště.

Możemy tu doznać ciszy i ukojenia od gwaru, jaki panuje za murami. W ciepłych miesiącach jest tu dość sporo ludzi, nawet niekoniecznie turystów. Widać, że ogród cieszy się powodzeniem również wśród „miejscowych”. Musisz tu przyjść :-)

>>> Więcej o Ogrodzie Franciszkanów możesz przeczytać TUTAJ.

 

16. Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Pradze (kostel Panny Marie Sněžné)

Nad ogrodem góruje kościół Św. Matki Bożej Śnieżnej. To najwyższa gotycka budowla sakralna w Pradze. Kościół miał być prawie tak samo duży jak katedra św. Wita, jednak prace budowlane zostały przerwane przez wojny husyckie, a do tego czasu zdążono wybudować jedynie prezbiterium.

 

19. ulica Karlova

Ulica Karlova łączy Plac Krzyżowców (który znajduje się tuż przy Moście Karola) z Małym Rynkiem. Jest to deptak, przy którym znajdziemy mnóstwo sklepików z wątpliwymi pamiątkami (radzę nic tu nie kupować, nic typowo czeskiego tu nie znajdziemy, a zapłacimy krocie!).

Jest to jedna z najbardziej zatłoczonych w ciągu dnia ulic w Pradze. Jeśli chcesz tu przyjść, to radzę: bardzo wcześnie rano :-) 7-8 będzie optymalnie!

 

21. Plac Krzyżowców (Křížovnické náměstí)

Przy Placu znajdują się: Most Karola (ze Staromiejską Wieżą Mostową), kościół św. Franciszka (z przepięknymi organami, na których grał za młodu Antonín Dvořák), kościół św. Salwatora (należący do Klementinum). A na samym placu – pomnik Karola IV.

 

22. Most Karola (Karlův most)

Most Karola łączy dwie dzielnice: od prawego brzegu Wełtawy rozpoczyna się Stare Miasto, a od lewego – Malá Strana. Z Mostu Karola możemy zejść na Kampę – uroczą wysepkę leżącą między Wełtawą a Čertovką.

>>> Więcej o Moście Karola możesz przeczytać TUTAJ.

 

ATRAKCJE PRAGI – CZĘŚĆ 2

Idziemy trochę na północ :) Ile tutaj wspaniałości znajdziemy!

Tuż przy Wełtawie – Rudolfinum (23), neorenesansowa perełka. Odchodzimy na chwilę od wody i kierujemy się w stronę zabudowań. Weszliśmy do Josefova (24), czyli dzielnicy żydowskiej, znajdziemy tu Stary Cmentarz Żydowski, 6 synagog, ratusz żydowski i ekskluzywną ulicę Paryską (25). Jeśli mamy czas, idziemy jeszcze bardziej na wschód i docieramy do kościoła św. Castulusa (27). Dość blisko znajdziemy też klasztor św. Agnieszki (28). Przechodzimy mostem i wspinamy się na Letenské sady (30). Jeśli czas pozwala, idziemy do Muzeum Techniki, jeśli nie, kierujemy się na zachód do Metronomu (32), a później na genialny punkt widokowy (33). Stąd… możemy udać się na osiedle willowe (34) i zobaczyć m.in. ul. Mickiewiczovą, ale jeśli nie mamy czasu, to idziemy na zamek!

 

23. Rudolfinum

To neorenesansowa budowla znajdująca się na placu Jana Palacha, posiada trzy sale koncertowe (największa – sala Dvořaka, która pomieści 1100 osób oraz dwie kameralne). Gmach powstawał w latach 1876-1884 na zamówienie Czeskiego Banku Oszczędnościowego, a jego nazwa pochodzi od arcyksięcia austriackiego – Rudolfa, który przyjechał na oficjalne otwarcie Rudolfinum. Pierwszy koncert odbył się tu w 1896 r., którym dyrygował Dvořak.

 

24. Josefov

Na dość małym obszarze znajdziemy 6 dużych synagog (każda wybudowana w innym stylu), najstarszy w Europie Cmentarz Żydowski, ratusz i salę obrzędową. To wszystko wplecione w niesamowite, nierzadko monumentalne kamienice, urocze place i bardzo dobrze prowadzoną zieleń.

>>> Więcej o Josefovie możesz przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

 

25. ulica Paryska (ul. Pařížská)

Ulica Paryska jest główną ulicą Josefova, powstała na przełomie XIX i XX w. w momencie przeprowadzenia tzw. asanacji praskiej. Przebudowa została przeprowadzona ze względu na bardzo zły stan techniczny domów i stan higieniczny getta żydowskiego. Skąd nazwa „Paryska”? Prawdopodobnie od Wielkiej Przebudowy Paryża.

>>> Więcej o ulicy Paryskiej i asanacji praskiej możesz przeczytać TUTAJ.

 

28. Klasztor św. Agnieszki (Anežský klášter)

Zespół klasztorny był pierwszym obiektem w Czechach wybudowanym w stylu gotyckim.

Był rok 1233, kiedy do Pragi zawitała Agnieszka Przemyślidka (siostra króla Wacława I). Jej działalność w mieście była spektakularna: ufundowała szpital, pomogła utworzyć Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą oraz założyła klasztor klarysek, do którego później wstąpiła.

W XIX w. planowano zburzenie klasztoru, jednak dzięki staraniom specjalnie powołanego komitetu klasztor ocalał. Dzisiaj w budynkach klasztornych znajduje się część Galerii Narodowej, możemy tu oglądać zbiory sztuki średniowiecznej.

Ciekawa okolica, ładne budynki i zaułki. Jeśli masz czas, zahacz o to miejsce :)

 

30. Letenské sady

Park mieści się w centrum, bez problemu dostaniesz się do niego pieszo ze Starówki (chyba, że masz problemy z chodzeniem, park jest na wzgórzu). Miejsce przyciąga w szczególności prażan dużą przestrzenią z ławkami i stolikami (możemy tu kupić kiełbaski, piwo).

Ogólnie jest to duży teren, Czesi grywają tu w hokeja albo po prostu przychodzą napić się piwka. Letenské sady serwują też przepiękny widok na miasto.

>>> Więcej o Letenskich Sadach możesz przeczytać TUTAJ.

 

33. Hanavský pavilon i punkt widokowy

W Letenskich sadach, idąc na zachód, natrafimy na neobarokowy pawilon. Jest malutki, wdzięczny, z piękną dekoracją. Powstał z okazji czeskiej wystawy jubileuszowej w 1891 r. (reprezentował hutę, której właścicielem był wówczas książę Vilém Hanavský – stąd nazwa obiektu). Dzisiaj w budynku mieści się restauracja (drogo, niezbyt smacznie, lepiej zjeść gdzie indziej).

Tuż obok pawilonu znajduje się chyba najlepszy punkt widokowy Pragi:

 

34. Willowa dzielnica przy basztach obronnych (Vilová čtvrť na hradebních baštách)

To małe, jedyne w swoim rodzaju założenie urbanistyczne powstało jeszcze przed I wojną światową, swoim rozwiązaniem bliskie było ideału angielskich zielonych miast. Mowa właśnie o willowej dzielnicy blisko Hradczan w okolicy Piaskowej Bramy. Wyjątkowością tego osiedla był fakt, że jego budowa umiejętnie wykorzystała barokowe fortyfikacje, które wzmocnione były dwudziestoma basztami.

Warto przejść się po tym spokojnym osiedlu. Są na świecie szczęśliwcy, którzy mają tu swoją willę… :-)

 

ATRAKCJE PRAGI – CZĘŚĆ 3

Ooo! Hradczany! :-)

Jeśli interesuje Cię jeszcze bliższe zapoznanie się z Hradczanami to zapraszam TUTAJ. Znajdziesz w tym artykule dokładniejszą mapkę, szereg miejsc i obiektów, które warto zobaczyć, a do tego wszystkiego proponuję trasę wycieczki :)

Jeśli jednak nie chcesz przerywać naszego tutejszego zwiedzania, to zapraszam do dalszej części:

Na Zamek możemy dostać się kilkoma drogami, m.in. Starymi Schodami Zamkowymi (37). Przechodzimy przez dziedzińce Zamku (39), mijamy katedrę św. Wita (38) i wychodzimy na Plac Hradczański (40). Tutaj mamy kilka opcji. Możemy iść do Ogrodów Królewskich (35) lub na Jelení příkop (36). Lub: pójść do Ogrodów na Wałach (42).

Możemy też zdecydować się pójść na zachód i zobaczyć Loretę (52), Pałac Czerninów (53), Nowy Świat (54), a potem klasztor na Strahowie (55). Później kierujemy się ulicą Úvoz (51), która za jakiś czas przekształca się w Nerudovą (50), by ostatecznie dojść do Placu Małostrańskiego (48), na którym znajduje się kościół św. Mikołaja (49). Stąd już rzut beretem do Ogrodów Wallensteina (46) czy Vojanovych Sadów (47).

 

37. Stare Schody Zamkowe

Na Zamek możemy dostać się na kilka różnych sposobów, m.in. Starymi Schodami Zamkowymi. Schody te łączą wschodnią część zamku z Malą Straną.

Najładniejsze zdjęcie schodów mam zrobione akurat nocą :) Wbrew pozorom, nie było tak późno, bo około 22. Tak, możemy przyjść na Zamek około 21, gdy już się ściemni (kompleks otwarty jest do 22), jest tu jakieś 100 razy mniej ludzi niż w dzień :)

 

38. Katedra św. Wita (katedrála sv. Víta)

Ach! Co to za budynek! :)

>>> Więcej o katedrze św. Wita możesz przeczytać TUTAJ << bardzo polecam zajrzeć :-)

39. Zamek na Hradczanach (Pražský hrad)

Kompleks zamkowy w Pradze jest jednym z większych na świecie. Powstał ponad 1000 lat temu. Przy drugim dziedzińcu znajdziemy dawne stajnie Rudolfa II (dziś zaadaptowane na galerie, nad którym, w tzw. Nowym Pałacu, rezyduje prezydent Czech). Na trzecim dziedzińcu mieści się katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski z imponujących rozmiarów Salą Władysławowską (w której odbywały się najważniejsze wydarzenia, uczty po koronacjach, turnieje rycerskie).

>>> Więcej o Praskim Zamku możesz przeczytać TUTAJ << bardzo polecam zajrzeć :-)

 

43. Ogrody Pałacowe pod Zamkiem Praskim (Palácové zahrady pod Pražským hradem)

Znajdziemy tu 5 połączonych ze sobą ogrodów, które razem tworzą kilkupoziomowy duży zielony teren. Wszystko zadbane do najmniejszego szczegółu: schodki, ławeczki, altanki, przystrzyżone trawniczki, bukszpany, fontanny. Nic, tylko tam pójść z książką na cały dzień i poczuć się jak XVIII w.

Pomimo tego, jak blisko Hradczan te ogrody się znajdują, tłumów tu nie doświadczysz. To chyba z faktu, że wejścia do kompleksu są trochę ukryte. Jedno znajduje się od strony Ogrodu przy Wałach Obronnych, a drugie jest od ulicy Valdštejnskiej.

Więcej o Ogrodach Pałacowych możesz przeczytać TUTAJ.

 

44. Siedziba polskiej ambasady (Pałac Fürstenbergów)

Pałac powstał w 1580 r. w stylu renesansowym, po przebudowie zyskał strój barokowy. Na przestrzeni wieków był we władaniu kilku rodzin, ostatnią z nich była rodzina Fürstenberg (do 1920 r.).

Od 1922 r. w pałacu znajduje się nasza, polska ambasada. Ale nam się trafiło, w takim miejscu!! :-)

 

45. Akademia Straka (Strakova akademie)

Dziś to siedziba rządu Republiki Czeskiej, pierwotnie budynek wykorzystywany był jako akademik dla dzieci niezamożnej czeskiej szlachty.

To eklektyczny, neobarokowy gmach wybudowany w latach 1891-1896.

Warto przejść się wzdłuż Wełtawy i obejrzeć budynek właśnie od strony wschodniej – monumentalna, ciężka fasada przypomina budynki wiedeńskie.

Dach gmachu możemy również podziwiać z punktu widokowego z Letenskich Sadów (nr 33).

 

46. Pałac i ogrody Wallensteina

Pałac – dzisiejsza siedziba senatu Czeskiej Republiki. Ogrody – jedne z najpiękniejszych w Pradze. Przechadzka wśród pawi i tłumu turystów (chyba, że przyjdziemy dosyć wcześnie). Polecam przyjść tu na otwarcie (czyli około godz. 10 rano).

>>> Więcej o Ogrodach Wallensteina możesz przeczytać TUTAJ.

 

47. Vojanovy Sady

To jeden z najstarszych sadów i parków w Pradze. Jego historia sięga średniowiecza, kiedy owy teren należał do biskupów praskich. Dzisiaj to zaciszne miejsce z jabłonkami i jeszcze większą ilością pawi niż w ogrodach Wallensteina. Jeśli przyjedziesz tu w miesiącach letnich na bank spotkasz gromadkę tych ptaków.

>>> Więcej o Vojanovych Sadach możesz przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

 

48. Plac Małostrański (Malostranské náměstí)

To serce Malej Strany. De facto są to dwa place oddzielone zabudowaniami kościoła św. Mikołaja i dawnego klasztoru jezuitów. Wschodnia część placu jest pieszo-jezdna (przejeżdża tędy bardzo dużo tramwajów), zachodnia, natomiast, przeznaczona jest dla pieszych. Tutaj też znajduje się słup morowy Najświętszej Trójcy.

>>> Więcej o kościele św. Mikołaja możesz przeczytać TUTAJ.

 

51. ulica Úvoz

To ulica prowadząca do klasztoru na Strahovie. Klasztor, tak jak Zamek, znajduje się na wzgórzu, ulica nie jest jakaś stroma, ale jednak idzie się pod górkę (albo z górki, jeśli żegnamy się z klasztorem strahovskim i idziemy w stronę centrum). Z górnej partii ulicy rozpościera się piękny widok na klasztor i strahovski sad (piękna, soczysta zieleń w sezonie letnim może wprawić w osłupienie). A wzdłuż ulicy stoją również niczego sobie kamienice, im też warto się przyjrzeć.

 

52. Loreta

Barokowy kompleks klasztorny znajduje się na Hradczanach. Stojąc przed obiektem od razu zauważymy ciemne barokowe rzeźby, które kontrastują z jasnym budynkiem Lorety. Szczególnym elementem założenia jest domek loretański usytuowany na dziedzińcu wewnątrz zabudowy.

 

55. Klasztor na Strahovie

Dominantą założenia bez wątpienia jest kościół opacki Wniebowzięcia NMP (kostel Nanebevzetí Panny Marie). Oprócz tego, na Strahov najwięcej ludzi zmierza, by zobaczyć bibliotekę. Warto też przejść się po dziedzińcach założenia. Tuż pod klasztorem znajduje się strahovski sad, który łączy się z petrinskim sadem – wszystko to tworzy jedną wielką połać zieleni :) A do tego mamy genialną panoramę Pragi. Bardzo polecam zobaczyć na własne oczy!

>>> Więcej o bibliotece na Strahovie możesz przeczytać TUTAJ.

 

ATRAKCJE PRAGI – CZĘŚĆ 4

To niby prawie koniec, ale jeszcze mamy trochę do zobaczenia!

Wzgórze Petrzyn (57) to ogromny zielony teren. Znajdziemy tu dużo atrakcji dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest bez wątpienia Wieża Petrzyńska (56). W bliskim jej sąsiedztwie możemy zobaczyć również labirynt luster, obserwatorium astronomiczne, Mur Głodowy czy ogród różany (58). Na wzgórze możemy się przejść lub wjechać kolejką.

Schodząc ze wzgórza kierujmy się na północ. Po lewej stronie zobaczymy kościół Panny Marii Zwycięskiej (60), a za kilka minut, skręcając w lewo, dojdziemy do Ogrodu Vrtbowskiego (61). Oh, jak tam pięknie!

W pobliżu znajdziemy też Ścianę Johna Lennona (63) i uroczą wyspę Kampę (64).

 

56. Wieża Petrzyńska (Petřínská rozhledna)

To 65,5-metrowa stalowa wieża widokowa wybudowana w 1891 r. na wzór wieży Eiffla. Warto na nią wejść i zobaczyć Pragę z góry – świetny widok na Hradczany, Malą Stranę, jak i Stare Miasto.
zdjęcie złożone z czterech mniejszych zdjęć przedstawiających wzgórze petrin

 

57. Wzgórze Petrzyn (Petřín)

To ogromny zielony teren, na którym znajduje się kilka ogrodów (te dostępne dla turystów to Ogród Petrzyński oraz Ogród Kinskich). Na szczycie znajdziemy wieżę widokową, do której możemy dotrzeć pieszo lub kolejką linową (lanová dráha na Petřín). Przez wzgórze przebiega również Mur Głodowy (wybudowany przez Karola IV w XIV w.). Na wzgórzu mieszczą się również: labirynt luster, obserwatorium astronomiczne, ogród różany.

 

59. Pomnik ofiar komunizmu (Pomník obětem komunismu)

Przejmujący pomnik ukazujący męskie sylwetki, które stopniowo zanikają. Monument ma symbolizować wyniszczanie więźniów politycznych.

pomnik ofiar komunizmu, na pierwszym planie kwiaty

>>> Więcej o pomniku ofiar komunizmu możesz przeczytać TUTAJ.

 

60. kościół Panny Marii Zwycięskiej i Jezulatko

Ta późnorenesansowa świątynia powstała na początku XVII w. z inicjatywy luteranów, lecz krótko potem przeszła w ręce karmelitów. W kościele znajduje się 46-centymetrowa figurka, tzw. Praskie Dzieciątko Jezus, która była darem dla karmelitów od bogatej szlachcianki. Wspomniane Jezulatko już od pierwszych chwil objęte zostało kultem i do dzisiaj przyciąga wielu wiernych z każdego zakątka świata. Dzieciątko uważane jest za cudowne, przypisuje mu się wiele uzdrowień i spełnianie próśb modlących się doń wiernych. Jezulatko posiada dziś niezliczoną liczbę szat, które otrzymywało (i nadal otrzymuje) od wiernych. W muzeum znajdującym się w kościele możemy przyjrzeć się niektórym z nich oraz zapoznać się z historią tego niesamowitego Dzieciątka.

 

61. Ogród Vrtbowski (Vrtbovská zahrada)

Barokowy, tarasowy ogród w stylu włoskim. Wstęp do tego cudownego miejsca znajduje się od ulicy Karmelitskiej. Wejście jest na tyle niepozorne, że niewielu turystów tu trafia. Lepiej dla Ciebie, wiesz już gdzie się udać! :-)

piękny ogród vrtbowski, idealnie przystrzyżone bukszpany

>>> Więcej o Ogrodzie Vrtbowskim możesz przeczytać TUTAJ.

 

63. Ściana Johna Lennona (Lennonova zed’)

Sam mur istniał wcześniej, ale rysunki, graffiti i teksty zaczęły powstawać po 1980 r., kiedy pojawił się tu obrazek z nagrobkiem Lennona. Od tamtego czasu ściana za każdym razem wygląda inaczej. Każdy (Ty też!) może przelać swoje myśli na mur.

sciana lennona, bardzo kolorowa sciana, kazdy moze pisac co chce

 

64. Wyspa Kampa

To sztuczna wysepka znajdująca się na Malej Stranie (między Wełtawą a kanałem Čertovka), do której możemy dostać się m.in. schodząc z Mostu Karola oraz siedmioma kładkami i mostkami rozpiętymi nad kanałem. Północna część wyspy (przy Moście Karola) zajęta jest przez budynki (hotele, restauracje, domy), południowa zaś, to teren rekreacyjny.

widok na wyspę z Mostu Karola, widzimy drzewa po środku placu, a wokół nich budynki, jest jesień

 


Dotarliśmy do końca. Ale wiesz co? To tak naprawdę dopiero początek zwiedzania Pragi. Wyszczególniłam tu kilka miejsc na pewno wartych uwagi. A ile jest jeszcze do zobaczenia? Dużo :-) Zbaczaj z wyznaczonych ścieżek, szukaj mniej wydeptanych miejsc.

Mam nadzieję, że ten mini przewodnik po największych atrakcjach w Pradze zachęcił Cię do odwiedzenia tego miasta. Jeśli nadal trochę Ci mało to zapraszam TUTAJ.

 


Spodobał Ci się materiał? Daj znać w komentarzu.

Albo napisz do mnie maila :-)

Będzie mi bardzo miło jeśli polubisz mój profil na facebooku i / lub zafollowujesz mnie na instagramie :-)

To, co czytasz, robię w dużej mierze dla siebie (moja miłość do Pragi jest nieskończona!), ale również dla Ciebie!!! Daj znać, że jesteś tam po drugiej stronie :-)))

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

19 comments
  1. Witam Pani Dominiko!
    Tak jak Pani jestem zakochana w Pradze, byłam tam wielokrotnie i ciagle mi mało. Pani przewodnik przeczytałam z zaciekawieniem i bardzo przypadł mi do gustu. Jednak mam jedną małą uwagę a właściwie podpowiedz dla Pani. Opisujac atrakcje Pragi nr 4 nic nie wspomniala Pani o Praskim Jezultku, woskowej figurce z której słynie Kościół Panny Marii Zwycieskiej.Mejsce to jest symbolem kultu religijnego, przyciąga setki wiernych nie tylko z Czech ale i z całego świata. Może więc warto uzupełnić ten opis.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu niezapomnianych wrażeń z kolejnych wycieczek do Pragi.

    1. Dzień dobry! :-)
      Bardzo dziękuję za komentarz i za miłe słowa. Ma Pani rację! Właśnie uzupełniłam wpis o Jezulatko, to faktycznie duże moje niedopatrzenie. Choć tak naprawdę jeszcze bardzo wiele miejsc mogłabym dopisać :-) Wpis jest sprzed kilku lat. Możliwe, że dzisiaj podeszłabym do tematu trochę inaczej. W każdym razie: Jezulatko już jest :-)

      Również życzę wspaniałych podróży do Pragi!
      Pozdrawiam serdecznie,
      Dominika

  2. Za dwa tygodnie wybieram się do Pragi na 3 dni. Cieszę, się, że przypadkiem trafiłam w necie na Twój Dominiko. Spędziłam na nim dzisiaj piękny wieczór. Nie tylko nabrałam jeszcze większej ochoty na wyjazd, ale także wiem już – i to wcale nie w ciemno – że nie będzie to moja ostatnia wizyta w tym mieście.
    Pozdrawiam i serdecznie dziękuję

    1. Bardzo dziękuję za tak miły komentarz. Szczególnie, że zachęciłam Cię do kolejnych wizyt w Pradze. To najlepsze, co mogę przeczytać! :-) Zapraszam dalej na bloga – wpisy będą się pojawiać :-) Pozdrawiam serdecznie!

  3. Super! Jedziemy do Pragi w środę, na pewno skorzystamy z Twoich porad! Dziękuję w imieniu wszystkich zwiedzających :))

  4. Jestem pod ogromnym wrażeniem !! Jutro jadę do Pragi i na prawdę twoja strona jest strasznie pomocna !! Nie wiem co bym bez Ciebie zrobiła :)))

  5. Super wpis! :) Mam jednak pytanie: ile dni potrzebuję, żeby zobaczyć wszystkie te miejsca? Oczywiście w takim spokojnym tempie, bez gonienia od zabytku do zabytku.

    Czekam na odpowiedź i pozdrawiam :)

    1. Ojej, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Kiedy do mnie napisałaś, byłam akurat w Pradze i umknęła mi Twoja wiadomość. Myślę, że tak ze 4 dni są potrzebne, by to wszystko w spokoju obejrzeć. Zależy jeszcze czy chciałabyś wchodzić do wnętrz Zamku? Wtedy na pewno więcej – przynajmniej 1 dodatkowy dzień.

  6. wszystko pięknie, krótko, zwięźle i na temat, w dodatku jeszcze te mapki <3
    dzieki wielkie! bardzo pomocne

  7. Pieknie i czytelnie to wszystko nam zaserwowalas :) Az sie chce odwiedzic Letohrádek aby poobserwowac straznika krazacego alejkami, odetchnac troche w Wyszehradzie albo wspiac sie do Klasztoru na Strahovie.. Najbardziej jednak mnie teraz gniecie, ze nie widzialam jeszcze Ogrodow Vrtbów no i ten Palac Trojski, ktorego nie dalismy rady zobaczyc mimo odwiedzin ZOO ;) W kazdym razie nic prostrzego – trzeba jechac! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *